Zpátky na kapely


Převzato ze zinu Rytíř:

Interview s kapelou The Chancers (ska/punk z Prahy)

1.) Kolik čítá vaše kapela členů? Obsazení kapely, vaše věky, koníčky, zaměstnání...
Nemyslím si, že hrajeme ska/punk, ale tomu co hrajeme říkáme 2tone ska (je to v podstatě modernější 2tone s trochu více moderními zvuky kláves, než je u klasického 2tone obvyklé). Vycházíme však především z tradiční ska hudby, v které se odráží různorodost kapely od Jazz přes soul až po punk. Novější skladby mají nádech originálního ska z Jamajky např.: "Žižkov Skins" apod.

V současné době je nás 8.
Marco - kytara, 34
Simon - zpěv, 32
Steve - zpěv, 30
Oli - kytara, 27
David - bicí a perkuse, 23
Bohouš - saxophone, 23
Martin - basa, 22
Pavel - klávesové nástroje a samply, 21
Zahraniční členi kapely pracují jako učitelé cizích jazyků, místní jsou především studující či zaměstnáni v různých technických oborech. Všichni máme společného koníčka a tím je The Chancers (haha), někteří členi kapely se pak angažují v různých levicových či ekologických organizacích či s nimi spolupracují, to ale není tvář kapely.
2.) Jak dlouho vaše kapela existuje? Povězte něco o historii kapely.
The Chancers v tomto složení se dali dohromady na podzim 1998. Vše vlastně začalo na koncertě Arpioni v Praze 007, kde David potkal Simona, který se zbytkem britských členů hledal hudebníky pro založení ska bandu. To byl asi rozhodující moment, potom přišli velmi brzy ostatní a začalo se zkoušet. První koncert byl překvapivě brzy v květnu 99 na 007, ještě s Fast Food a Speedy Gonzales. Další byl o měsíc později na Ladronce s Polemic jako benefit pro Street party či v Rakouském Linzi s Inner Terrestrials.
3.) Vydali jste již nějakou LP, MC, CD? Jak se jmenuje?
V květnu 99 jsme natočili materiál na první mini CD "Tuffer Than Tomorrow", které tiskneme na CD doma (vzhledem k současným technickým možnostem) časem by jsme rádi založili vlastní label, ale asi spíše pro vnitřní potřebu kapely. Jinak CD si můžete objednat skrze The Chancers, P.O. Box 223, 111 21, Praha 1 na dobírku za cenu 120,- kč. Více se také dozvíte na www.czechia.com/amedia/chancers ... tam jsou i mp3 ukázky.
4.) Je pravda, že se má v dohledné době kapela rozpadnout? Kdy a proč? Bude nějaký z členů pokračovat v jiné ska kapele?
Není a ani jsme nikde a nikdy nic takového neřekli, je to zvláštní fáma. Vše je naopak... The Chancers teprve začínají!!!
5.) Proč hrajete ska nebo ska/punk? Čím nebo kým jste inspirováni?
Každý ze členů kapely pochází z jiných hudebních vlivů, ale ska je nám blízké všem. Ska je styl, ve kterém si každý může doopravdy najít to svoje, proto asi ska. Také bychom chtěli navázat na tradici ska, se kterou se ztotožňujeme všichni a to je myšlenka Black and White Unite. Jsme především antirasistická a antifašistická a to je a bude tvář The Chancers. Nyní se chystáme spolupracovat s Antifa Brno na projektu Cable Street Beat (o tom asi není třeba psát víc). Také se domníváme, že ska je hudba, která nyní není pouze součástí jakékoli subkultury, i když k Rude Boys a Skinheads máme blízko, ale že může působit i na ostatní a říci něco i jiným generacím, proto jsou naše texty poněkud sociálního charakteru.
6.) Je někdo z vás členem i jiné kapely? Máte někdo z vás i jiné aktivity (zine, label, atd.)?
Nikdo není členem jiné kapely a label nemáme, nicméně rádi bychom ho časem založili.
7.) Jaké jsou vaše oblíbené kapely, ziny?
Simon: Bad Manners, Lauren Atkien, The Beat, The Selecter či XTC
Steve: The Clash, Etta James, The Jimmy Shand Accordian Band
Marco: Stiff Little Fingers, Scumpussy
Oli: Robert Wyat, The Residents
David: The Tone, Derrick and Patsy, Marcia Griffits, Riot News
Bohouš: Miles Davis, John Coltrane
Pavel: Madness, Dreadrot
Martin: The Toasters, Skarface, Inner Terrestrials
Oblíbená hospoda: U Čarodějky - Praha
8.) Ještě jsem vás neviděl ani neslyšel, ale slyšel jsem o vás, že polovina kapely je z ciziny. Odkud?
Marco, Steve - Skotsko
Simon - Anglie
Oli - Německo
David, Martin, Bohouš, Pavel - místní
9.) O čem jsou vaše texty?
Jak jsme již zmiňovali + ještě klasické ska náměty Rude boys / girls apod. V podstatě o našem životě.
10.) Kde všude jste již hráli? A v jakých zemích?
Především v Praze, ale nyní chystáme společný projekt s Rude Boy Rhytm, jde o pořádání ska parties v různých městech ČR, kde budeme současně vystupovat naživo. Jinak máme rozjednaný nějaký akce v Rakousku a v dubnu patrně turné po Německu.
11.) Je někdo z vaší kapely skinhead nebo punk?
Simon je klasickej starej anglickej SKINHEAD. Davi zase čím dál tím drzejší a to i k ostatním v kapele, tak že by Rude Boy?(haha) Marco je punk veterán z Glasgow.
12.) Z jakými kapelami vystupujete a s jakými by jste si přáli vystupovat?
V Čechách vystupujeme převážně s punk či ska kapelami, ale i Oi v Brně s Operací Artaban (pozdrav pro Miloše), jinak jsme otevřeni téměř všem druhům koncertů. Rádi bychom se setkali s The Selecter či Bad Manners a to se nám možná podaří.
13.) Chystáte novou desku?
V lednu se chystáme znovu do studia natočit několik nových kousků, poku jich bude dostatek... uvidíme.
14.) Ještě nějaké osobní věci či vzkazy?
Pro Rude Boys: pamatujte na Antifa a bavte se s Rude Girls
Pro Rude Girls: pamatujte na nás a bavte se při našich koncertech.
Pro ostatní: LOVE MUSIC HATE FASCISM


Zpátky na kapely